Großes Sofa mit Teppich im Wohnzimmer in einem modernen Loft

Aranżacja małej powierzchni z oświetleniem w roli głównej

Zapewne każdy z nas, choć raz marzył o nowoczesnym, a zarazem przestronnie zaaranżowanym mieszkaniu będącym ucieleśnieniem naszych dziecięcych marzeń i pragnień. Wspaniałe plany i wizje, urządzenia wnętrza zdawały się być na wyciągnięcie ręki. Ale zaraz…zaraz…. nagle uświadamiamy sobie, że cel, do którego dążymy nie jest możliwy do zrealizowania, ponieważ najważniejszą przeszkodą, jaka staje na naszej drodze jest zaledwie kilkunastu metrowa powierzchnia mieszkania, a w zasadzie jej brak. Niezależnie od wszelkich przeciwności nie traćmy nadziei, ponieważ ten artykuł dedykujemy specjalnie dla posiadaczy niewielkiego wnętrza.

Kluczem do osiągnięcia sukcesu jest nic innego jak odpowiednio dobrane oświetlenie, które nie tylko udekoruje i oświetli nasze wnętrze, ale przede wszystkim stworzy odpowiedni klimat. Wystarczy zaledwie kilka trików, aby mieszkanie zyskało uznanie nasze i naszych gości. Nieoceniona w tym zakresie staje się sztuka operowania światłem, którą bardzo szybko można przyswoić i równie szybko wcielić w życie. Do dyspozycji mamy kilka „narzędzi oświetleniowych” zanim jednak przejdziemy do ich omówienia, kilka słów o tym, co naturalne a tak często przez nas bagatelizowane.

Okno na świat

Jednym z najistotniejszych błędów popełnianych przez posiadaczy małych powierzchni jest ograniczenie dostępu światła poprzez zasłanianie bądź zaciemnianie okien. Są one jednym z najważniejszych dostawców naturalnego oświetlenia. Dobrze rozświetlone wnętrze nie tylko wpłynie pozytywnie na nasz nastrój, ale przede wszystkim sprawi wrażenie większego. Udekorowanie okna powinno mieć charakter minimalistyczny i ograniczać się do tego, co niezbędne. Pozbawione lekkości, masywne i ciemne zasłony staną się elementem dominującym w mieszkaniu jednocześnie zmniejszając optykę okna.
Rada: Niezawodnym rozwiązaniem są cienkie tiulowe tkaniny bądź tzw. makaroniki (dekoracje sznurkowe). Ciekawym rozwiązaniem jest również lustro, które umiejscowione naprzeciwko okna nie tylko odbije promienie słoneczne, ale przede wszystkim da poczucie większej przestrzeni.

Żyrandol w roli głównej

Światło wpadające przez okno jest bardzo ważne, ale niestety nie na tyle wystarczające, aby zatuszować wady małego mieszkania. Wymagane jest również wykorzystanie światła sztucznego, które podzielić możemy na trzy podtypy: główne, punktowe bądź dekoracyjne. Pierwsza z kategorii dotyczy lamp wiszących oraz żyrandoli mających głównie charakter użytkowy. Ich zadaniem jest oświetlenie mieszkania w sposób jak najbardziej optymalny zapewniając komfort poruszania się po jego przestrzeni.
Rada: Lampy te doskonale sprawdzą się w mieszkaniach niewielkich, lecz z wysokim sufitem oświetlając, a zarazem dekorując wnętrze staną się jego punktem centralnym.

Małe znaczy funkcjonalne

Kluczową rolę odgrywają również światełka punktowe, które choć niewielkie gabarytowo są doskonałą alternatywą dla lamp wiszących. Łączą w sobie zarówno cechy praktyczne z elementami dekoracji wypełniając nasze wnętrze ciepłych mocnym blaskiem. Odpowiednio zaaranżowane pozwolą nadać kształt rzeczywistości- uwydatnić zalety mieszkania, a defekty nieco zatuszować.
Rada: Światło punktowe instalujemy na ścianie w równomiernych odstępach, dzięki czemu nasza przestrzeń optycznie się powiększy.

Oświetlamy cztery kąty

Do rozświetlenia ciemniejszych miejsc w naszym mieszkaniu możemy wybrać lampy podłogowe, dzięki którym światło dotrze nawet w najbardziej zaciemnione miejsca i zakamarki.
Niezastąpione podczas oświetleniowych zabiegów są również kinkiety, rzucające na naszą ścianę delikatną poświatę, podczas gdy centralne oświetlenia pozostaje zgaszone.
Rada: Lampy stojące należy ustawić obok fotela bądź sofy zyskamy tym dodatkowe oświetlenia ciemniejszych stref mieszkania, a czytanie ulubionej książki stanie się czystą przyjemnością. Stawiając na oprawy kinkietowe możemy zamontować je w jednym rzędzie, ponieważ dzięki temu zyskamy obraz optycznie wydłużonego pomieszczenia.

Nasz wybór tym razem padł na lampę z serii Miele występującą w trzech wariantach kolorystycznych, która z pewnością chętnie zagości w waszych wnętrzach :)

1 comment on “Aranżacja małej powierzchni z oświetleniem w roli głównejAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>